09.05.2025.
carVertical otkriva TOP 5 prevara pri kupovini polovnog auta

Evaldas Zabitis

Ponuda polovnih automobila je ogromna, a izuzetno je teško pronaći onaj koji je u besprekornom stanju. Jedan od glavnih problema je što kupci često ne mogu da prepoznaju uobičajene prevare pri kupovini polovnih automobila.
Istina je da neki polovni automobili na prvi pogled mogu delovati kao odlična ponuda, ali sjajna farba i novi osveživač mogu da sakriju neprijatna iznenađenja. Prepoznavanjem najčešćih prevara mogu se izbeći ogromni troškovi i drugi problemi.

Tražiš pouzdan auto?
Najpouzdaniji je automobil koji se dobro održava i nema oštećenja! Proveri bilo koji broj šasije ako ne želiš da kupiš krntiju:
Ako želimo da ih prepoznamo, prvo moramo znati o čemu se radi, zar ne?
Da bismo saznali, analizirali smo podatke iz naših izveštaja o istoriji automobila, postavljajući jednostavno pitanje – kojih 5 najčešćih problema prodavci polovnih automobila u Srbiji kriju od kupaca?
5 najčešćih prevara pri kupovini polovnih automobila

1. Skriveno oštećenje
Naše istraživanje je pokazalo da je 38% automobila proverenih na platformi carVertical u Srbiji imalo oštećenja.
Zašto je opasno kupiti oštećeni automobil?
Teške nesreće ugrožavaju stabilnost karoserije vozila. Iako neki mehaničari uspešno obnavljaju oštećene automobile, nestručne popravke mogu ugroziti bezbednost.
Na primer, čelik i aluminijum gube snagu nakon savijanja, što nikako ne želimo da testiramo u praksi. Iz tog razloga, iskrivljene delove šasije treba zameniti, a ne popravljati.
Na primer, imaš saznanja da je vozilo koje pregledaš učestvovalo u saobraćajnoj nesreći. U ovom trenutku, najbolje je odustati od ovog vozila ili odvesti ga kod mehaničara da proveri da li su oštećenja propisno sanirana.
Kako izbeći kupovinu oštećenog automobila?
Pri kupovini automobila, potrebno je proveriti da nema rđe na skrivenim mestima i da su razmaci između panela karoserije ravnomerni. Ako je razmak između panela prevelik, to može ukazivati na oštećene strukturne delove i jeftine popravke. Prevaranti često pokušavaju da sakriju prethodna oštećenja, pa kupci moraju detaljno da pregledaju vozilo.
Izveštaji o istoriji vozila mogu da pokažu jačinu udara, oštećene delove automobila i fotografije oštećenja.

2. Vraćena kilometraža
Naši izveštaji pokazuju da je 5% pregledanih automobila imalo vraćenu kilometražu. Iako ovo na papiru ne deluje mnogo, reč je o hiljadama automobila čija je kilometraža često prepolovljena.
Jedna korekcija kilometraže na kilometar-satu je jeftina procedura na crnom tržištu, ali može da poveća vrednost automobila za 25% ili više, posebno ako je model popularan među kupcima.
Česta je praksa kod prevaranata koji uvoze polovna vozila i žele da ostvare veću zaradu. Dizel vozila su češće na meti prevara sa kilometražom jer su popularna među vozačima koji prelaze veliku kilometražu.
Zašto je vraćanje kilometraže veliki problem?
U izveštaju o istoriji automobila stoji da je stvarna kilometraža 400.000 km, ali kilometar-sat pokazuje samo 200.000 km. Auto izgleda dobro, odličan je za vožnju itd. Da li bi i dalje trebalo da ga zaobiđeš?
Prvi uočljivi nedostatak je cena. Prodavci manipulišu kilometražom zbog podizanja cene vozila, što može dovesti do toga da ga preplatiš ako je kilometraža falsifikovana.
I sa 200.000 pređenih kilometara, automobili mogu i dalje biti u odličnom stanju – nedavno im je zamenjen zupčasti kaiš i lanac, ulje je promenjeno i spremni su da udvostruče tu kilometražu. Ipak, od tog trenutka, u zavisnosti od vozila, svaki deo može da se pokvari. Naravno, kvalitet izrade vozila ima ogroman uticaj. Ipak, brojni ležajevi, zaptivači, pumpe, kao i motor, mogu biti na izmaku snaga i u nekom momentu mogu prestati da rade.
Kako izbeći prevaru sa kilometražom?

Nije teško prepoznati automobile sa vraćenom kilometražom. Obično, stanje vozila govori samo za sebe. Ako su sedišta, volan ili ručica menjača istrošeni, a kilometraža deluje niska, to može biti znak da treba odustati od tog automobila i potražiti drugu ponudu.
3. Automobil je služio kao taksi, policijski auto ili rentakar
Mnogo ljudi vozi automobile koji su ranije korišćeni kao taksi, rentakar ili policijska vozila, a da toga nisu ni svesni. Ova vozila su sklona prekomernom trošenju i velikoj kilometraži usled neprekidne i intenzivne upotrebe u prethodnom periodu.
U toku istraživanja, carVertical je pronašao preko 30.000 automobila na raznim tržištima koji su ranije korišćeni kao taksi, policijska, rentakar vozila ili za slične namene.
Zašto je to znak za uzbunu?
Bivša policijska, taksi i rentakar vozila obično se prodaju za male pare. O takvim vozilima se ne vodi mnogo računa, pošto služe za rad. Policijska vozila prolaze kroz zahtevne modifikacije i imaju istrošene enterijere, motori taksija rade u mestu satima svakog dana, a o rentakar vozilima gotovo niko ne vodi računa.
Takav automobil se kupuje samo zbog delova ili usled velike finansijske stiske. Međutim, cena bi trebalo da bude znatno ispod prosečne tržišne vrednosti. Zato je izuzetno važno proveriti istoriju vlasništva pre kupovine vozila.
Kako izbeći kupovinu bivšeg taksi vozila?

Tragovi nalepnica i komercijalni farbarski radovi govore sami za sebe, ali lukavi prevaranti mogu čak i da prefarbaju vozilo. Podaci o istoriji vozila su najpouzdaniji način da se izbegnu takvi automobili.
4. Lažne garancije
U nastojanju da privuku kupce i steknu prednost u konkurenciji, prodavci polovnih vozila često nude garancije, jer kupci žele što veću sigurnost pri izboru. Nažalost, prevaranti su takođe pronašli način da iskoriste ovaj trend – nudeći lažne garancije.
Ovo su neki od čestih trikova koje prodavci koriste za ovu prevaru:
- Protivrečni uslovi – većina kupaca ne čita uslove korišćenja, pa prevaranti nude garancije sa opštim uslovima koji čine vozilo nepodobnim za garanciju.
- Bez pismene garancije – ponekad prodavci obećavaju garanciju, ali ne nude nikakvu dokumentaciju, očekujući da je kupac neće ni tražiti. Ova praksa je rasprostranjenija nego što mislite.
- Obmanjujuće tvrdnje – neke prevare uključuju i važeću garanciju, pri čemu prevaranti obećavaju potpunu pokrivenost popravki i drugih troškova. Ali, verovatno ne navode da su motor, menjač i ostale glavne komponente izuzeti.
Napominjemo da postoji nekoliko vrsta garancija, od kojih su najčešće proizvođačka, pogonska i produžena garancija. Garancija bitno utiče na cenu automobila pri prodaji, zato je važno da znate šta tačno pokriva.
5. Lažni oglasi
Još jedna ozbiljna i uobičajena prevara jesu lažni oglasi za automobile na internetu. Na prvi pogled, sve izgleda kako treba: fotografije su tu, opis je detaljan, navedene su sve specifikacije. Međutim, detaljniji pogled na oglas otkriva zabrinjavajuće znakove upozorenja:
- cena je neobično niska
- opis ne odgovara fotografijama
- fotografije su sa stranog tržišta
- ne postoji mogućnost ličnog pregleda automobila
- sumnjivi kontakt podaci
Cilj ovih oglasa je da se uzme avans od naivnih kupaca i da se nestane bez traga. Prodavac oglašava vozilo po primamljivoj, niskoj ceni, uz obrazloženje da mu je novac hitno potreban usled iznenadnih okolnosti, poput odlaska u inostranstvo ili ličnih problema.
Pošto ponuda deluje primamljivo, prevaranti lažu kako već imaju potencijalne kupce da bi stvorili pritisak i naterali vas da uplatite depozit za „rezervaciju“ automobila. Ovo vam možda deluje kao očigledan znak za uzbunu, ali je teško ostati realan kada se pojavi dobra prilika.
Nema univerzalnog recepta za otkrivanje prevara u oglasima, ali treba obratiti pažnju na ove znakove upozorenja i upamtiti sledeće: ako ponuda deluje neverovatno povoljno, verovatno je lažna! Svaki prodavac polovnih automobila teži maksimalnom profitu, tako da ako je automobil jeftin, nešto nije kako treba ili je oglas lažan.
Šta uraditi pre kupovine polovnog automobila – kako izbeći prevare?
Prevaranti neprestano traže zakonske propuste kako bi iskoristili neoprezne kupce polovnih automobila. Iako se njihova domišljatost razvija, ovi provereni saveti pomažu da se izbegnu prevare:
- provera VIN broja vozila
- provera da li ima rđe, neujednačene boje, loše uklopljenih panela karoserije, neravnomernog trošenja guma
- duga test vožnja uz obraćanje pažnje na neuobičajene zvukove
- pregled kod mehaničara
Mnogi radije prodaju automobil nego da plate skupu popravku. U mnogim zemljama se ovo smatra nezakonitim, ali je besmisleno trošiti vreme i novac na dokazivanje ovakvih prevara na sudu.
Ne treba žuriti u potrazi za polovnim automobilom. Ako se preduzmu neophodne mere opreza, investicija će se isplatiti.
Metodologija: kako smo utvrdili najčešće prevare?
Analizirali smo sopstvene podatke kako bismo saznali koje prevare prodavci polovnih automobila koriste.
Naša platforma za pretragu istorije vozila prikuplja mnoštvo informacija o pojedinačnim automobilima, uključujući podatke iz nacionalnih i privatnih registara, raznih baza podataka, osiguravajućih kuća i baza podataka ukradenih vozila u mnogim zemljama – informacije iz svih ovih izvora i nekoliko nedavnih statistika korišćene su za ovu studiju.
Koristili smo podatke prikupljene iz svih carVertical izveštaja o istoriji vozila generisanih od 2024. do 2025. godine u Srbiji i drugim zemljama.

Proveri VIN
Pogledaj istoriju vozila i izbegni skupe popravke. Izveštaj stiže odmah!
Česta pitanja

Autor članka:
Evaldas Zabitis
Evaldas piše još od srednje škole i ima strast prema automobilima još od malena. Odmah nakon dobijanja vozačke dozvole, potrošio je svu svoju ušteđevinu na loše automobile kako bi provodio vreme popravljajući ih, vozeći ih i prodavajući ih. Evaldas je uvek zainteresovan za tehničke inovacije u automobilskoj industriji i aktivan je u diskusijama automobilskih zajednica.