Metrika indeksa transparentnosti tržišta polovnjaka
Na osnovu 6 glavnih kriterijuma, naša sveobuhvatna studija rangira 25 zemalja od najtransparentnije do najmanje transparentne
Procenat brojača sa vraćenom kilometražom
Vraćanje kilometraže može da poveća cenu automobila za do 25%. U nekim slučajevima, osim toga što ćeš vozilo platiti više od realne vrednosti, neovlašćena izmena kilometraže može ugroziti i tvoju bezbednost – automobili sa većom kilometražom mogu imati ozbiljne nedostatke.
Prosečna vrednost vraćene kilometraže
Lažna kilometraža dugoročno košta puno, jer zahteva velika ulaganja u održavanje. Što je kilometraža više vraćena, to su veći troškovi i rizik od saobraćajne nezgode.
Procenat oštećenih automobila
Što je više oštećenih automobila na putu, veće su šanse da sediš baš u jednom od njih. Požari, poplave i teške nesreće znatno smanjuju vrednost (i bezbednost) vozila, pa prevaranti ne žele da saznaš bilo šta o tome pre kupovine.
Prosečna vrednost štete
Što je prosečna vrednost štete veća, veće su šanse da je ta zemlja puna nebezbednih, oštećenih automobila sa skrivenim nedostacima koje nije moguće popraviti. Da bismo dobili preciznije rezultate, izuzeli smo manja oštećenja čija je vrednost niža od 500 evra. Takođe smo sagledali BDP po glavi stanovnika u odabranim državama kako bismo u obzir uzeli razlike u kupovnoj moći.
Procenat uvezenih polovnih automobila
Vozila koja prelaze iz jedne zemlje u drugu imaju znatno veće šanse da sadrže lažirane podatke. Prema procenama, polovni automobili kojima se trguje preko granica unutar EU imaju i do 4,5 puta veću verovatnoću da im je kilometraža vraćena. Visok procenat uvezenih automobila u nekoj zemlji takođe podrazumeva veći broj oštećenih vozila sa falsifikovanom istorijom.
Prosečna starost proverenih automobila
Što je auto stariji, to je manje informacija o njemu. U prošlosti nije bilo mnogo podataka o vozilima u digitalnom obliku, što dodatno otežava da se sazna istina o automobilu.
Želiš da saznaš nešto više o polovnom automobilu ili motoru? Unesi njegov broj šasije i preuzmi detaljan izveštaj istorije.
Pouzdan izvor informacija za više od 1.800.000 ljudi u preko 30 zemalja
Više informacija
Indeks transparentnosti tržišta kompanije carVertical meri nivo potencijalno skrivenih ili lažnih informacija dostavljenih kupcu prilikom kupovine polovnog automobila. Ovo istraživanje smo sproveli u 25 država u kojima carVertical nudi izveštaje o istoriji automobila bar godinu dana.
Ovo istraživanje se oslanja na podatke iz stvarnih izveštaja o automobilima koje su naši korisnici kupili u periodu od 12 meseci, od oktobra do septembra svake godine. Koristili smo samo podatke iz izveštaja koje smatramo kvalitetnim po našim internim standardima kvaliteta (npr. izveštaj o kvalitetu mora imati bar tri zapisa očitavanja brojača kilometraže).
Smatramo da je automobil uvezen kada ima zabeleženu istoriju u drugim državama osim one u kojoj je izveštaj kupljen.
Prilikom računanja relativne vrednosti štete, isključili smo manje štete niže od 500 evra, kao što je polomljeno bočno ogledalo ili male ogrebotine. Da bismo uporedili situaciju u različitim zemljama, podelili smo prosečnu vrednost štete sa BDP-om po glavi stanovnika.
Indeks tržišne transparentnosti kompanije carVertical zasnovan je na 6 faktora, a maksimalna ocena iznosi 1,2. Pošto se njihov predviđeni uticaj na transparentnost tržišta može razlikovati, stručnjaci za podatke iz kompanije carVertical dodelili su tim faktorima različite vrednosti.
Kontakt sa medijima
Za medijska pitanja, obratite nam se na press@carvertical.com. Uvek smo tu da podelimo više informacija o našim istraživanjima, pružimo dodatnu statistiku iz naših baza podataka ili organizujemo dodatni intervju.